EAA AirVenture Oshkosh - The World's Greatest Aviation Celebration
 
 
   
   

[ NEWS ]

  Latest News
  Awards / Group Photos
  Media Room
   
EAA AirVenture Oshkosh RSS Feed2009 Aircraft Award Winners
EAA AirVenture Today
  
ANTIQUE AWARDS
(THRU AUGUST 1945)

Antique Continuously Maintained Aircraft
Dean Del Bene, Monee, Illinois
1937 Stinson SR-9C, NC18407

World War II Military Trainer/Liaison Aircraft Outstanding
Jay Rud & Pete Nelson, Sandwich, Illinois
1942 Boeing A75N1 (PT-17), N59223

Customized Aircraft Outstanding
Jim Head, Galena, Ohio
1943 Boeing A75, N450BB

Customized Aircraft Runner-Up
Paul Fries, Wheeling, Illinois
1943 Boeing B75N1, N347KF

World War II Era (1942-1945) Runner-Up
Ted Davis, Brodhead, Wisconsin
1941 White New Standard D-25A, N7286

Bronze Age (1937-1941) Outstanding Closed-Cockpit Monoplane
James Lange, Brookfield, Wisconsin
1941 Taylorcraft BC12-65, N33951

Bronze Age (1937-1941) Outstanding Closed-Cockpit Biplane
Ron & Mark Morrison, Bloomingdale, Illinois
1938 Beech F17D, NC18781

Bronze Age (1937-1941) Runner-Up
Jack & Carol Vautin, Thousand Oaks, California
1939 Piper J-3C-65, NC23266

Silver Age (1928-1936) Outstanding Closed-Cockpit Biplane
John Patterson, Frankfort, Kentucky
1934 Waco YKC, N14047

Silver Age (1928-1936) Outstanding Open-Cockpit Biplane
Clay Adams, Rosemount, Minnesota
1929 Curtiss Wright Travel-Air E-4000, N397M

Silver Age (1928-1936) Runner-Up
Dennis Guentzel, Faribault, Minnesota
1929 Waco ATO Taperwing, NC8565

Replica Aircraft Champion - Bronze Lindy
Thomas Wathen, Santa Barbara, California
1993 de Havilland Comet DH.88, NX88XD

Transport Category Champion - Bronze Lindy
Robert Penny, Versailles, Missouri
1944 Cessna T-50, N30F

Customized Aircraft Champion - Bronze Lindy
Jerry & Vivian May, Kearney, Nebraska
1936 Rearwin Sportster, N16473

World War II Era (1942-1945) Champion - Bronze Lindy
Kurt Bromschwig, Bloomington, Minnesota
1945 Beech D17S, N51121

Bronze Age (1937-1941) Champion - Bronze Lindy
Mark McGowan & Ken Kreutzfeld, Plymouth, Michigan
1940 Taylorcraft BC-65, NC24371

Silver Age (1928-1936) Champion - Bronze Lindy
Larry Howard, Green Acres, Washington
1930 Laird LC-1B-300, NC10402

Antique Reserve Grand Champion - Silver Lindy
Jack Tiffany & Jim Hammond, Spring Valley, Ohio
1932 Pitcairn Autogiro PA-18, NC1267B

Antique Grand Champion - Gold Lindy
Joseph Kaminskas, Biglerville, Pennsylvania
1930 Waco RNF, NC859V

CLASSIC AWARDS
(SEPTEMBER 1945 THRU 1955)

Outstanding Aeronca Champ - Small Plaque
Steve Krueger, Merrill, Wisconsin
1946 Aeronca 7AC, N83355

Outstanding Aeronca Other - Small Plaque
Michael Hoag, Three Rivers, Michigan
1949 Aeronca 15AC, N1010H

Outstanding Beech - Small Plaque
Shawn Jennings, Chippewa Falls, Wisconsin
1948 Beech A35, N660B

Outstanding Cessna 120/140 - Small Plaque
Richard Poppe, Waterloo, Iowa
1947 Cessna 140, N4062N

Outstanding Cessna 170/180 - Small Plaque
Bela Havasreti, Kent, Washington
1954 Cessna 180, N2417C

Outstanding Cessna 190/195 - Small Plaque
Arnold Peckar, Boulder, Colorado
1947 Cessna 195, N4331N

Outstanding Navion - Small Plaque
Alan Sickinger, New Philadelphia, Ohio
1947 North American Navion A, N285TC

Outstanding Piper J-3 - Small Plaque
Clarence Easley, Pleasanton, Kansas
1946 Piper J-3C-65, N92446

Outstanding Piper Other - Small Plaque
Steven Johnson, Boise, Idaho
1954 Piper PA-18-135, N9967Q

Outstanding Stinson - Small Plaque
Shawn Haring, Lincoln, Kansas
1948 Stinson 108-3, NC6010M

Outstanding Swift - Small Plaque
John Renwick, Minneapolis, Minnesota
1950 Temco GC-1B, N2431B

Outstanding Limited Production - Small Plaque
David Smith, Milaca, Minnesota
1954 Meyers MAC-145, N551

Preservation - Small Plaque
Ronald Busch, Cedarburg, Wisconsin
1947 Aeronca 11BC, N3923E

Custom Class B (81-150 hp) - Small Plaque
Joseph Leslie, Abbotsford, British Columbia
1946 Fleet Canuck, CF-EAU

Custom Class C (151-235 hp) - Small Plaque
Marvin Homsley, Maumee, Ohio
1946 Globe GC-1B, N61PK

Custom Class D (236+ hp) - Small Plaque
Mike Barron, Perry, Missouri
1944 Beech C-45H, N241D

Best Custom Runner-Up - Large Plaque
Peter Kerwin, Naperville, Illinois
1946 Piper PA-12, NC2755M

Class I (0-80 hp) - Bronze Lindy
Raymond Cook, Spring Grove, Illinois
1946 Piper J-3C-65, N70971

Class II (81-150 hp) - Bronze Lindy
Lindy and Allison Whittlesey, Coto de Caza California
1950 Cessna 140, N5625C

Class IV (236+ hp) - Bronze Lindy
Robert Schjerven, Highland Village, Texas
1949 Cessna 195, N3435V

Best Custom - Bronze Lindy
Jeffrey Huntoon, Cape Elizabeth, Maine
1947 Aeronca 7BCM, N94578

Reserve Grand Champion - Silver Lindy
Donal Halloran, Dodgeville, Wisconsin
1948 Piper PA-15, N4469H

Grand Champion - Gold Lindy
Charles & Robert Parish, Tullahoma, Tennessee
1952 Beech D18S, N4477

CONTEMPORARY AWARDS
(1956 - 1970)

Outstanding Beech Single Engine - Outstanding In Type
Kevin O’Halloran, Cordell, Oklahoma
1960 Beech 35-B33, N638V

Outstanding Bellanca - Outstanding In Type
Gail & Steve Jones, Wadsworth, Illinois
1965 Bellanca 14-19-3, N8506R

Outstanding Cessna 150 - Outstanding In Type
Kevin & Becky English, Deerfield, Wisconsin
1959 Cessna 150, N5978E

Outstanding Cessna 170/172/175 - Outstanding In Type
Frederick Bradford, Fort Worth, Texas
1967 Cessna 172H, N2722L

Outstanding Cessna 180/182/210 - Outstanding In Type
Robert Moreland, Byron, Illinois
1957 Cessna 180A, N5224D

Outstanding Cessna 310 - Outstanding In Type
Gary Hess, Dexter, Michigan
1968 Cessna 310N, N5063Q

Outstanding Champion - Outstanding In Type
James Bunner, Belleville, West Virginia
1958 Champion Aeronca 7FC, N7543E

Outstanding Mooney - Outstanding In Type
Lawrence Freer, Burien, Washington
1964 Mooney M20E, N93GG

Outstanding Piper PA-24/30 Comanche - Outstanding In Type
Garry Bernardo, Lakeworth, Florida
1964 Piper PA-30, N7409Y

Outstanding Piper PA-28 Cherokee - Outstanding In Type
William Seiter & Bob Brundage, Crystal, Michigan
1966 Piper PA-28-180, N9329J

Outstanding Limited Production - Outstanding In Type
Ross Warner, Benton Harbor, Michigan
1966 Meyers 200D, N2988T

Most Unique - Outstanding In Type
Brandon Haines, Oklahoma City, Oklahoma
1968 Aero Commander 100, N4129X

Preservation Award - Outstanding In Type
James Rollison, Vacaville, California
1960 Cessna 310, N6817T

Class I Single Engine (0-160 hp) - Bronze Lindy
Robert Hartigan, Napa, California
1956 Cessna 172, N5638A

Class II Single Engine (161-230 hp) - Bronze Lindy
Rod Demlang, Pewaukee, Wisconsin
1959 Piper PA-18, N626DC

Class III Single Engine (231+ hp) - Bronze Lindy
John Schutes, Brimfield, Massachusetts
1960 Beech M35, N9802R

Custom Multi Engine - Bronze Lindy
Herb Harney, Grandville, Michigan
1968 Cessna 337C, N712JF

Outstanding Customized - Bronze Lindy
Tom & Tina Leatherwood, Paso Robles, California
1958 Beech D50A, N925DJ

Reserve Grand Champion - Silver Lindy
Jon Brausch, Huron, Ohio
1966 Piper PA-30, N7954Y

Grand Champion - Gold Lindy
Roger Florkiewicz, Schererville, Indiana
1968 Piper PA-28R-180, N65KF

ROTORCRAFT AWARDS

Innovation
Al Behuncik, Red Deer Alberta, Canada
RotorWay 162, C-FVPP

Bronze Lindy
Hap Miller, Kenwood, California
Helicycle, N28HM

Silver Lindy
Al Behuncik, Red Deer Alberta, Canada
RotorWay 162, C-FVPP

Gold Lindy
Tom Murphy, Norborne Missouri
Safari, N757G

SEAPLANE AWARDS

Outstanding Homebuilt - Plaque
Not Awarded

Outstanding Amphibian - Plaque
Kathy Anton, Webberville, Michigan
1959 DHC-2 Beaver, N101CB

Outstanding Metal Seaplane - Plaque
Dennis Gartner, Nisswa, Minnesota
1979 Cessna 182Q, N567DG

Outstanding Fabric Seaplane - Plaque
Jon Gottschalk, Stuart, Florida
1947 PA-14, N7089W

Outstanding Workmanship - Plaque
Not Awarded

Outstanding Ultralight - Plaque
Not Awarded

Judges Choice - Plaque
John Thomason, Sonoma, California
1936 Waco YKS-6, NC16522

Bronze Lindy
Francis Butler, Grenville, South Dakota
PA-18X Super 18, N722BM

Silver Lindy
Steve Taylor, Riverdale, Michigan
1959 Grumman Widgeon, N540GW

Gold Lindy
Doug Palmer, San Francisco, California
2007 Spencer Aircar, N351DP

LIGHT-SPORT PLANE AWARDS

Honorable Mention - Plaque
Patrick J. Spanaus, Hartland, Wisconsin
Zenith 701, N701VB

Reserve Grand Champion - Silver Lindy
Scott Walby, Eau Clair, Wisconsin
Challenger II, N268SW

Grand Champion - Gold Lindy
Rick Mullins, New Richmond, Ohio
Just Aircraft Highlander, N853RM

Joe Diamond Award - Plaque
Andrew L. Snedden, Mt. Perry, Ohio
Snedden M7

Ultralight Honorable Mention - Plaque
Tim Johnson, Oshkosh, Wisconsin
CGS Hawk

Ultralight Reserve Grand Champion - Silver Lindy
Andrew L. Snedden, Mt. Perry, Ohio
Snedden M7

Flex Wing Honorable Mention - Plaque
Paul Whybrew, Fortville, Indiana
Buckeye Dragon Fly

HOMEBUILT AWARDS

Kit Outstanding Workmanship - Plaque
Gary Daubert, Banks, Oregon
2006 Van’s RV-8, N97MM

Kit Outstanding Workmanship - Plaque
Walter Bestgen, Grass Valley, California
2008 Lancair Propjet, N900WB

Kit Outstanding Workmanship - Plaque
Dan Young, Germantown, Tennessee
2008 Pitts 12, N12DY

Kit Outstanding Workmanship - Plaque
Joseph Card, Austin, Texas
2007 RV-9A, N4822C

Kit Outstanding Workmanship - Plaque
William Mulrooney, Dan Horvath, West Bloomfield, Michigan
2004 Velocity 173E RG, N427VA

Kit Outstanding Workmanship - Plaque
Jack Dysart, Steamboat Springs, Colorado
2007 Lancair 360, N817S

Kit Outstanding Workmanship - Plaque
David Wilson, Galesburg, Illinois
2009 RV-8, N876ND

Plans Outstanding Workmanship - Plaque
Bill Rusk, Poplar Grove, Illinois
2004 Hatz Biplane, N255MS

Plans Outstanding Workmanship - Plaque
David Read, Olney, Illinois
2007 Thorp T-18, N718DR

Plans Outstanding Workmanship - Plaque
Brandon Jewett, Brighton, Colorado
2009 Breezy, N814BJ

Plans Outstanding Workmanship - Plaque
Steven Gigax, Archbold, Ohio
2008 Hummel H5, N396CC

Kit Champion - Bronze Lindy
Andy Chiavetta, Huntington Beach, California
1998 Lancair Super Legacy, N323DE

Kit Champion - Bronze Lindy
Steven Christensen, Pipestone, Minnesota
2008 Wheeler Express, N3FC

Kit Champion - Bronze Lindy
Richard Henning, Newport Beach, California
2006 Legacy, N33RH

Kit Champion - Bronze Lindy
Greg Hatch, Chandler, Arizona; Doug Brady, Durango, Colorado
2008 Lancair Propjet, N6XG

Kit Champion - Bronze Lindy
Phil Lamb & Richard White, Blue Springs, Missouri
2009 Van’s RV-8, N53LW

Kit Champion - Bronze Lindy
Glenn Vokac, Oswego, Illinois
2008 Van’s RV-8, N81GV

Kit Champion - Bronze Lindy
Joe Czachorowski, Wilmington, Delaware
2008 RV-10, N87FT

Kit Champion - Bronze Lindy
Michael Rossum, Longwood, Florida
2007 Van’s RV-7A, N33MR

Kit Champion - Bronze Lindy
Steve Colwell, Cedar Park, Texas
2007 Lancair Legacy, N15SC

Plans Champion - Bronze Lindy
Kurt Shipman, Rockton, Illinois
2008 Pietenpol Air Camper, N744LM

Plans Champion - Bronze Lindy
Kim Kovach, Ocala, Florida
1969 Elmendorf Special, N716L

Plans Champion - Bronze Lindy
Jim Clement, Baraboo, Wisconsin
2008 Wittman Tailwind, N168WH

Plans Champion - Bronze Lindy
Elwood Johnson, Stevenson Ranch, California
2007 Long-EZ, N36EJ

Plans Champion - Bronze Lindy
Tim Gallagher, Poplar Grove, Illinois
2008 Pober Junior Ace, N413G

Reserve Grand Champion Kit Built - Silver Lindy
Richard Gray, Vincent, Ohio
2008 F1 Rocket, N251RG

Reserve Grand Champion Plans Built - Silver Lindy
Scott Carter, Dallas, Texas
2009 Xtra EZ, N541SL

Paul Poberezny Founders Award for Best Classic Homebuilt
Don Bates, Sunrise Beach, Missouri
1973 Starduster Too, N2369

Stan Dzik Memorial Award for Outstanding Design Contribution
Gary Green, Cotter, Arizona
2006 Thorp T-18, N218V

Grand Champion Kit Built - Gold Lindy
Randy Snarr, South Jordan, Utah
2006 Lancair 235/320, N694RS

Grand Champion Plans Built - Gold Lindy
Mark Gilmore, Muncie, Indiana
2008 Marquart Charger, NX279Y

WARBIRDS

Grand Champion World War II
N4420K Curtiss P-40E "Warhawk"
Ron, Diane, Aaron & Evan Fagen, Granite Falls, MN
Gold Wrench
Warhawk's Incorporated, Granite Falls, MN

Preservation Award
N1143V Aeronca L-16A Charlie Grott
Jim Johnson, Pat Devine, Bob Vasquez, St. Charles, MO

Preservation Award
CGVWC Chance Vought F4U-1 "Corsair"
Michael Potter / Tim Leslie, Vintage Wings of Canada, Ottawa, Ontario, Canada

Preservation Award
N103JC Fairchild PT-26 "Cornell"
Commemorative Air Force Wisconsin Wing, Pewaukee, WI

Preservation Award
N43826 North American T-6D "Texan"
Robert Davis, Tipton, IN

Preservation Award
N556TR Nanchang CJ-6A
Craig and Hanna Ekberg, Rolling Hills, CA

Preservation Award
N152TD Aerostar Yak-52TD
Dave Jester, Pensacola, FL

Judges' Choice
Primary Trainer N51122 Ryan PT-22 "Recruit"
Steve Freeman, Bartlett, TN

Judges' Choice
Jet N370WB Cessna T-37 "Tweety Bird"
Jim Allen / Paul Walter, Waukesha, WI

Judges' Choice
Fighter CFTPM Hawker "Hurricane" Mk.IV
Michael Potter / Tim Leslie, Vintage Wings of Canada, Ottawa, Ontario, Canada

Judges' Choice
Difficult Restoration C-9CWL Westland "Lysander"
Canadian Warplane Heritage, Hamilton, Ontario, Canada

Judges' Choice
L-Bird N1265V Aeronca L-3B
Charles Rinker, Purgitsville, WV

Judges' Choice
Birddog N119AJ Cessna O-1E "Birddog"
Allan Johnson, Stillwater, MN

Judges' Choice
Grasshopper N66332 Piper L-4J "Grasshopper"
David & Kurt Landis, Canyon, TX

Best Trainer
NX818DM Consolidated-Vultee BT-13A "Valiant"
Donald Miller, Edmond, OK
Silver Wrench
Donald Miller, Kris Garrity & Matt Nelson, Edmond, OK

Best Primary Trainer
NC50480 Fairchild PT-19 "Cornell"
Herb Carper, Uvalde, TX
Silver Wrench
Herb Carper, Uvalde, TX

Best L-Bird
N489TS Stinson L-5G "Sentinel"
Taylor Stevenson, Addison, TX
Silver Wrench
Lanny Parcell, Cowtown Aerocrafters, Justin, TX

Best T-6 / SNJ
N518WW North American SNJ-5C
Mark Murphy, Amsterdam, NY
Silver Wrench
Midwest Texans, Huntington, IN

Best Birddog
N305MV Cessna L-19A "Birddog"
Mike Vadeboncoeur, Danville, IL
Silver Wrench
Midwest Aero Restorations, Ltd, Danville, IL

Best Fighter
CFVWC Curtiss P-40N "Kittyhawk"
Michael Potter / Tim Leslie, Vintage Wings of Canada, Ottawa, Ontario, Canada
Silver Wrench
Pioneer Aircraft, New Zealand

Best P-51
N5551D North American P-51D "Mustang"
Bob Baker, Alva, OK
Silver Wrench
Bob Baker, Alva, OK

Returning Best of Class
N1358M Boeing N2S-3 "Stearman"
Michael Amble, Jacksonville, FL

Returning Grand Champion
N16886 Cessna O-1G "Birddog"
Randy Maiville, Onondaga, MI

Phoenix Award
N61429 North American P-51C "Mustang"
Commemorative Air Force, Minnesota Wing

Dirty Bird
N9660C Beech C-45G "Expeditor"
Taigh Ramey, Stockton, CA

FUTURE AIRVENTURE DATES: 2014: July 28-Aug. 3; 2015: July 20-26; 2016: July 25-31; 2017: July 24-30
Copyright © 2014 EAA, Inc.
All content, logos, pictures, and videos are the property of the EAA, Inc.
EAA Aviation Center, 3000 Poberezny Road, Oshkosh, WI 54902
If you have any comments or questions contact webmaster@eaa.org.
Disclaimer/Privacy Policy