EAA AirVenture Oshkosh - The World's Greatest Aviation Celebration
 
 

TABLE OF CONTENTS
 for Sun, Aug 3, 2008

 
Index of all articles from
EAA AirVenture Today
 

DON'T MISS

Photo Gallery
EAA Radio
Videos
 

About
EAA AirVenture Today
 

EAA AirVenture Today is published by the Experimental Aircraft Association for EAA AirVenture from July 27 - August 3. It is distributed free on the convention grounds as well as other locations in Oshkosh and surrounding communities. Stories and photos are copyrighted 2008 by EAA AirVenture Today and EAA. Reproduction by any means is prohibited without written consent.

  

Advertising information


The official daily newspaper of EAA AirVenture Oshkosh


Volume 9, Number 8 August 3, 2008     

2008 EAA Aircraft Awards
ANTIQUE

Antique Grand Champion Gold Lindy
Addison Pemberton, Spokane, WA, 1928 Boeing 40C, 5339  See photo

Transport Category
Champion Bronze Lindy

Brian VanWagnen, Jackson, MI, 1943 Grumman G-44, N135MG

Customized Aircraft
Outstanding (Small Plaque)

Kenneth Kreutzfeld, Port Clinton, OH, 1940 Howard Aircraft, DGA-15P, NC1227

Runner-
Up (Large Plaque)
John Leppien, Alma, MI, 1940 Waco UPF-7, N30107  See photo

Champion (Bronze Lindy)

J. Hill, Washington, NC, 1941 Waco UPF-7, N32071

World War II Era
Runner-
Up (Large Plaque)
J. Holmquist, 1949 Beech Staggerwing D17S, N19493  See photo

Champion (Bronze Lindy)

William Rose, Barrington, IL, 1944 Grumman G-21A, N600ZE  See photo

Bronze Age (1937-1941)
Bronze Age Outstanding Closed Cockpit Monoplane (Small Plaque)

Glenn Larson, Sarasota, FL, 1939 Cessna C-165, N19498  See photo

Bronze Age Outstanding Open Cockpit Monoplane (Small Plaque)

Gary Kozak, Downers Grove, IL, 1940 Ryan Aeronautical ST-A Special, N8146  See photo

Bronze Age Outstanding Open Cockpit Biplane (Small Plaque)

Curtis Arnold, Toronto, ON, Canada, 1941 de Havilland Tiger Moth, CFTBS  See photo

Bronze Age Runner-
Up (Large Plaque)
Larry Boehme, Jacksonville, NC, 1941 Waco UPF-7, N180LN  See photo

Bronze Age Champion (Bronze Lindy)

Michael Vaughan, Charleston, IL, 1940 Howard Aircraft DGA-15P, N22410

Silver Age (1928-1936)
Silver Age Outstanding Closed Cockpit Biplane (Small Plaque)

John Thomason, Sonoma, CA, 1936 Waco YKS-6, N16522  See photo

Silver Age Outstanding Open Cockpit Biplane (Small Plaque)

Historic Aviation Museum (Glenn Peck, restorer) Creve Coeur, MO, 1929 Zenith Z6A, N392V  See photo

Silver Age Runner-
Up (Large Plaque)
John Seibold, Rancho Santa Fe, CA, 1929 Curtiss Wright Travel Air A-6000-A N4942V  See photo

Silver Age Champion (Bronze Lindy)

Ted Davis, Broadhead, WI, 1929 New Standard D-25A, NC7286  See photo

Antique Reserve Grand Champion (Silver Lindy)

Jerry Wenger, Faribault, MN, 1935 Waco YPF, N15700  See photo

Classic (September 1945 thru 1955)
Outstanding Aeronca Champ

William Pancake, Keyser, WV 1946 Aeronca 7AC, N1890E  See photo

Outstanding Bellanca

Kevin Gassert, Cincinnati, OH 1946 Bellanca 14-13, N74241  See photo

Outstanding Cessna 120/140

D. Troy Westrum, Des Moines, IA, 1946 Cessna 120, NC76189  See photo

Outstanding Cessna 170/180

Donald Lindholm, Phoenix, AZ, 1951 Cessna 170A, N1424D  See photo

Outstanding Cessna 190/195

Beau Bradley, Sheridan, MT, 1952 Cessna 195A, N252BB

Outstanding Ercoupe

Ward Marsh, Dixon, CA, 1946 Ercoupe 415-CD, NC93337
Outstanding Luscombe

Joe Champagne, Fairland, OK, 1949 Luscombe 8F, N48RR

Outstanding Navion

Gary Rankin, Camas, WA, 1947 Navion, N8969H

Outstanding Piper J-3

Raymond Cook, Spring Grove, IL, 1946 Piper J-3C-65, N70971  See photo

Outstanding Piper Other

James Hudgin, Lewisburg, TN, 1948 Piper PA-17, N4612H

Outstanding Stinson

Earl Muenze, Columbus, OH, 1947 Stinson 108-2, N8055K

Outstanding Swift

Swift Museum, Found, TN, 1948 Globe GC-1B, N78271  See photo

Outstanding Limited Production

Richard Epton, Brooks, GA, 1949 Bucker BU-181, N94245  See photo

Preservation

Ray Johnson, Marion, IN, 1947 Aeronca 11AC, N3469E

Preservation

Terry Chastain, Pacific, MO, 1952 Rawdon T1, N5160  See photo

Custom Class A (0-80 hp)

Tim and Larry Geldermann, Hartland, WI, 1947 Aeronca 7AC, N3506E

Custom Class B (81-150 hp)

Merrel Kennth, Mayflower, AR, 1946 Funk B-85-C, NC81137  See photo

Custom Class C (151-235 hp)

Hal Cope, Spring, TX, 1946 Temco GC-1B, N3303K  See photo

Custom Class D (236 hp & higher)

James Nezgoda, Sandy Valley, NV, 1947 Republic RC-3, N6325K  See photo

Best Custom Runner-Up

Michael Lewis, Carmel, IN, 1953 Cessna 170B, N4567C

Class I(0-80 hp)

Bronze Lindy, Joel Severinghaus, Des Moines, IA, 1946 Taylorcraft BC, N96130  See photo

Class II(81-150 hp)

Bronze Lindy, Rick Michalek, Keosauqua, IA, 1953 Piper PA-22, N3314A  See photo

Class III(151-235 hp)

Bronze Lindy, Doug Grevatt, Danbury, CT, 1952 Beech C35, N5050X  See photo

Class IV (236 hp & higher)

Bronze Lindy, Jonathan Scholl, Plano, TX, 1952 Cessna 195, N195BL

Best Custom

Bronze Lindy, Duane Oosterhuis, Ozark, MO, 1946 Luscombe 8A, N1071K

Reserve Grand Champion Silver Lindy

Charles and Robert Parish, Tullahoma, TN, 1952 Beech D18, N4477  See photo

Grand Champion Gold Lindy

Joe Dobransky, Allen, TX, 1946 Piper J-3C-65, N70111  See photo

Contemporary (1956 - 1970) Awards
Outstanding Beech Single
Engine, Outstanding In Type
Mario R. Sotolongo, Ann Arbor, MI, 1964 Beech S35, N6855Q  See photo

Outstanding Beech Multi-
Engine, Outstanding In Type
Rasmus Nielsen, Seattle, WA, 1959 Beech G18S, N565US  See photo

Outstanding Bellanca, Outstanding
In Type
Rich Moehling, Cleveland, OK, 1969 Bellanca 17-30, N7346V

Outstanding Cessna 170/172/175, Outstanding In Type

Gary Grimmonpre, Huntley, IL, 1956 Cessna 172, N5054A  See photo

Outstanding Cessna 180/182/210, Outstanding In Type

Kathleen Royer, Port Orange, FL, 1965 Cessna 180H, N65LG  See photo

Outstanding Mooney, Outstanding In Type

Donald McGettigan, Mesa, AZ, 1962 Mooney M20C, N6242U  See photo

Outstanding Piper PA-22 Tri-Pacer, Outstanding In Type

Donald Bartlett, Carterville, IL, 1957 Piper PA-22-150, N7409D  See photo

Outstanding Piper PA-24 Comanche, Outstanding In Type

Ray Fey, Middleton, WI, 1966 Piper PA-24-260, N8897P  See photo

Outstanding Limited Production, Outstanding In Type

Roger Baglien, Saddlebrooke, AZ, 1966 Alon A2, N6529Q

Best Continuously Maintained, Outstanding In Type

Joseph Judge, Bailey, CO, 1959 Piper PA-24-180, N5433P  See photo

Class I Single Engine (0-160 hp), Bronze Lindy

Bob McBride, Mineola, TX, 1963 Cessna 150C, N14TX  See photo

Class II Single Engine (161-230 hp), Bronze Lindy

Roger Florkiewicz, Schererville, IN, 1968 Piper PA-28R-180, N65KF  See photo

Class III Single Engine (231-up hp), Bronze Lindy

Thomas Mckim, Winston-Salem, NC, 1967 Piper PA-24-260, N9171P  See photo

Custom Multi-engine, Bronze Lindy

Robert Tanner, Little Rock, AR, 1970 Piper PA-39, N8871Y  See photo

Outstanding Customized, Bronze Lindy

Tony Miller, Warsaw, IN, 1957 Beech E18S, N90TT  See photo

Reserve Grand Champion, Silver Lindy

Mark Malone & Miles Malone, Camarillo, CA, 1963 Beech Travel Air, N234M  See photo

Grand Champion, Gold Lindy

Stephanie Allen, Mukilteo, WA, 1969 Cessna 172K, N78797  See photo

HOMEBUILTS PLAQUES

Outstanding Workmanship Kit Built
Michael Salzman, Fairfield, CA, Lancair ES, N811ES  See photo
Garth Hichens, Annapolis, MD, Sportsman GS-2, N212YZ  See photo
Bruce Topp, Maple Grove, MN, Velocity XLFG, N125TP  See photo
Jim Stone, Louisville, KY, Harmon Rocket II, N918 JK  See photo
Micheal Hodge, Roanoke, TX, Glasair III, N8MH
Paul Tackabury, Laguna Beach, CA, Lancair IV, N94PT
John Youngblood, San Ramon, CA, Velocity XL RG-5, N568Y  See photo
Chris Cox, Delta, BC, RV-7, CFCOX  See photo
Robert Simon, Columbus, OH, Lancair ES-P, N301ES  See photo
Heidi Mendive, Priest River, ID, Compair 7SL, N840F  See photo

Outstanding Workmanship Plans Built
Bernie Olson, Fort Worth, TX, Acro Sport II, N89KK  See photo
Daniel Baxter, Lake Oswego, OR, Starduster Too SA300, N96558  See photo
Gary Green, Cotter, AR, Thorp T-18, N218V  See photo
Mike Logback, McPherson, KS, Wittman W10 Tailwind, N1066Y  See photo

Bronze Lindy Kit Built
Lyle Hefel, Durango, IA, RV-8, N98LH  See photo
Darrell Gerrard, Beaverton, OR, Legacy, N314DG  See photo
Chuck Labarreare, Collierville, TN, RV-8A, N685RV  See photo
Scott Chastain, Merced, CA, RV-8, N898W  See photo
Jeff Hagg, Indianapolis, IN, RV-8, N548JH  See photo
Steven Hamer, Apple Valley, CA, RV-6, N642PS  See photo
Rod Bower, Visalia, CA, XB51, N51XB  See photo
Paul Connor and Jim Hannibal, Qualicum Beach, BC, Glasair Super II RG, C-FGJQ  See photo
Mark Taylor, Dearborn, MI, RV-7, N834ST

Bronze Lindy Plans Built
Richard Eaves, London, ON, Mustang, CFRFY  See photo
Joseph Dougherty, Wheaton, IL, Fly Baby 1A, N922JK  See photo
Robert Woolery, Madrid, IA, L-4H Replica, N29618  See photo
Mark Streitz, Joliet, IL, Pitts 12, N77MP  See photo

Homebuilts
Silver Lindys

Reserve Grand Champion Kit Built
Randy Snarr, South Jordan, UT, Lancair 235/320, N694RS  See photo

Reserve Grand Champion Plans Built
Christopher May, Owenboro, KY, Firebolt, N4GW  See photo

Stan Dzik Memorial Award For Design Contribution
For the installation of the Electric-Motor power train
Randall Fishman, Sebring, FL, ElectraFlyer-C, N123EL  See photo

Paul Poberezny Award For Classic Homebuilt
David Williams, Key Largo, FL, Dyke Delta JD-2, N18DW  See photo

Gold Lindys Grand Champion Kit Built
Craig Schulze, Burbank, CA, Lancair 320, N73S  See photo

Gold Lindys Grand Champion Plans Built
Ronald Sieck, Grinell, IA, Hatz Classic, N230RS  See photo

LIGHTPLANES / ULTRALIGHTS

Plaques

Flex-Wing Innovation Award

Flex-Wing Honorable Mention

Flex-Wing Champion

Honorable Mention Ultralight
Joseph Engelman, Independence, MO, Legal Eagle  See photo

Honorable Mention Light Plane
Corey Cassavant, Milwaukee, WI, Quicksilver MXL-II, N518EE  See photo

Joe Diamond Memorial Award
Not awarded this year.

Bronze Lindy Lightplane

Bronze Lindy Ultralight

Silver Lindy Lightplanes Reserve Grand Champion
James Ewers, Broken Arrow, OK, Rans Coyote II S6S, N94258  See photo

Silver Lindy Ultralight Reserve Grand Champion

Gold Lindy Light Plane Grand Champion

Gold Lindy Ultralight Grand Champion

ROTORCRAFT AWARDS

Gold Lindy Grand Champion
Al Rulton, London, ON, Canadian Home Rotors Safari, C-FMSP  See photo

Silver Lindy Reserve Grand Champion
Tom Delaney, St. Charles, MO, Rotorway 162 F, N427CM

Bronze Lindy Champion
Tony Evans, Johnston, RI, Rotorway 162F, N162EV

SEAPLANE AWARDS

Gold Lindy
Dick and Patsy Jackson, Rochester, NH, 1930 Sikorsky S-39, NC50V

Silver Lindy
Roxanne Newman, Fargo, ND, 1956 Piper PA-18 Super Cub, N6792B

Bronze Lindy
Bernie Ness, Fargo, ND, 1956 Piper PA-18 Super Cub, N7174B

Plaques - Judges Choice
Vincent Gagnon & Bruce Youngblood, Quebec City, QC, 2008 Turbo Grizzly, C-GZLY

Plaques - Outstanding Homebuilt
Steve Carlson, Thunder Bay, ON, 2006 Seatabria, C-GSCN

Plaques - Outstanding Amphibian
Richard Springer, Fargo, ND, 1970 Piper PA-18 Super Cub, N7949

Plaques - Outstanding Metal Seaplane
Bob Steneman, Aspen, CO, 1980 Cessna 182Q, N300BS

Plaques - Outstanding Fabric Seaplane
Craig Young, Hudson, WI, 1940 Piper J-3 Cub, NC32562

Plaques - Outstanding Workmanship
Kevin Cozik, Laingsburg, MI, 2007 Kitfox 7, N262SC

Plaques - Outstanding Ultralight
Jean-Pierre Krucker, Garson, ON, 2008 Legal 103 Amphib Explorer

WARBIRDS

Preservation Award
Lewis Shaw, Dallas, TX, North American P-51D Mustang, N6168C

Preservation Award
John O Connor, Downers Grove, IL, North American P-51D Mustang, N151MC

Preservation Award
Charlie Grott, Jim Johnson, Pat Devine & Bob Vasquez, St. Charles, MO, Aeronca L-16A Grasshopper, N1143V

Preservation Award
Timothy McDonald, Niceville, FL, North American AT-6G Texan, N92778

Preservation Award
William L. Greene, Groveland, IL, North American T-6G Texan, N3172G

Judges’ Choice: SNJ
Open Cockpit LLC, New York, NY, North American SNJ-5, N3259G

Judges’ Choice: T28
Malte Lorenz, Islip, NY, North American T-28B Trojan, N128BS

Judges’ Choice: Primary Trainer
Mark Howard, Edmond, OK, Fairchild PT-26A Cornell, N9279H

Judges’ Choice: L-19
Stephen Frushour, Storm Lake, IA, Cessna L-19 Bird Dog, N140R

Judges’ Choice: CJ-6
Ron Lee, Palos Verdes Estates, CA, Nanchang CJ-6A, N250RL

Judges’ Choice: Yak 52
Ed Noel, Houston, TX, Yakovlev Yak-52, N713YK

Judges’ Choice: L-Bird
Joseph J. Miller & Tim Trimble, York, PA, Aeronca L-3B Grasshopper, N39563

Judges’ Choice: T-6
Nathan Davis, Tipton, IN, North American AT-6D Texan, N43826

Best T-6
A & M Flight, Eden Prairie, MN, North American T-6 Texan, N85696
Silver Wrench: Gary Allan, Seattle, WA

Best Yak 52/CJ-6
Dave Jester, Pensacola, FL, Yakovlev Yak-52 TD, N152TD
Silver Wrench: Dave Jester, Elmore, AL

Best Primary Trainer
Commemorative Air Force - Wisconsin Wing, Waukesha, WI, Fairchild PT-26 Cornell, N103JC
Silver Wrench: Joe and Mark Denest, Westchester, PA

Best O/L-Bird
Duncan Cameron, Lebanon, TN, Consolidated Vultee OY-1 Sentinel, N452WB
Silver Wrench: Duncan Cameron, Lebanon, TN

Best Military Classic
Lil’ Dawg Aviation Inc, Huntsville, AL, Hiller OH-23D Raven, N2770
Silver Wrench: Pat Pockrus, Mineral Wells, TX
Silver Wrench: Bob Tumlin, Oxford, MS

Best T-34
George Frey, Fredrick, MD, Beechcraft T-34B Mentor, N5QN
Silver Wrench: Blackwell Aviation, Belle Vernon, PA

Best Jet
Stewart Fred, Houston, TX, Aero Vodochody L-39 Albatross, N626SF
Silver Wrench: Worldwide Warbirds, Phoenix, AZ

Best P-51
JTS Historical Aviation Foundation, Seattle, WA, North American P-51B Mustang, N5087F
Silver Wrench: Pacific Fighters, Idaho Falls, ID

Best Fighter
Rod Lewis, San Antonio, TX, Supermarine Spitfire MK VB, N628BL
Silver Wrench: Warren Denholm, AVSPECS, Auckland, NZ

Returning Best of Class
Frank Vranicar, Corona Del Mar, CA, Cessna L-19A Bird Dog, N5199G

Returning Grand Champion
Randy Maiville, Onondaga, MI, Cessna O-1G Bird Dog, N16886

Phoenix Award
JTS Historical Aviation Foundation, Seattle, WA, North American P-51B Mustang, N5087F

Dirty Bird
Barry Hancock, Provo UT, Nanchang CJ-6, N8120L

Reserve Grand Champion World War II
Jack Roush, Livonia, MI, North American P-51B Mustang Old Crow, N551E
Gold Wrench: Cal Pacific Airmotive, Salinas, CA

Grand Champion World War II
FTRESC LLC, San Antonio, TX, North American P-51D Mustang Happy Jack’s Go Buggy, NL74190

Gold Wrench: Midwest Aero Restorations Ltd., Danville, IL

FUTURE AIRVENTURE DATES: 2014: July 28-Aug. 3; 2015: July 20-26; 2016: July 25-31; 2017: July 24-30
Copyright © 2014 EAA, Inc.
All content, logos, pictures, and videos are the property of the EAA, Inc.
EAA Aviation Center, 3000 Poberezny Road, Oshkosh, WI 54902
If you have any comments or questions contact webmaster@eaa.org.
Disclaimer/Privacy Policy